آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
آموزش ریاضی | محیط دایره | پنجم دبستان

آموزش مفهوم محیط دایره و عدد پــــی ( 3/14)

در این تدریس سه هدف را جستجو می کنیم :

۱٫آموزش مفهوم محیط

۲٫معرفی واحد اندازه گیری محیط

۳٫معرفی عدد پــــی و بیان رابطه ی آن با محیط دایره.

وسایل مورد نیاز

۱٫سیم نازک

۲٫اشکال هندسی در اندازه های گوناگون

۳٫قیچی

۴٫چسب.

این روش برای آموزش مفهوم محیط دایره که در کتاب ریاضی پایه پنجم ابتدایی آمده است ، مناسب می باشد.

دانش آموزان را گروه بندی می کنیم ، برای شروع کار ، از آن ها می خواهیم به محیط اطرافشان توجه کنند. با این کار ، آن ها متوجه خواهند شد که محیط همان دور است . سپس اشکال هندسی متفاوت که می توانند اشکال شناخته شده مانند مستطیل و متوازی الاضلاع و یا اشکال نامنظم باشند – که هیچ شکل خاصی را نشان نمی دهند- به دانش آموزان می دهیم و می خواهیم که هر کدام سیم نازکی را دور یک شکل بچسبانند و بعد از برش سیم به اندازه ی دور شکل ، سیم را از شکل جدا کنند و آن را به صورت یک خط راست در دست بگیرند و آن را با متر اندازه بگیرند . پس دانش آموزان متوجه می شوند که واحد اندازه گیری محیط ، همان واحد اندازه گیری طول است .

در مرحله ی بعد ،مجددا” اشکال هندسی منظمی را که می توانند یک چند ضلعی شناخته شده یا ترکیبی از چند ضلعی ها باشند ، ولی در داخل آن قطرهایی رسم شده باشد ، به دست دانش آموزان می دهیم و از آن ها می خواهیم محیط آن ها را با چسباندن سیم و اندازه گرفتن طول سیم ، محاسبه کنند . به این وسیله دانش آموزان متوجه می شوند در زمان محاسبه ی محیط خط های اضافه  رسم شده داخل شکل در اندازه ی محیط تاثیری ندارد. در مرحله بعد اشکال هندسی مجزا یا تر کیبی از چند ضلعی ها را بر روی تخته رسم می کنیم و با اندازه های داده شده می خواهیم محیط آن ها را محاسبه کنند.

برای آموزش محیط دایره ، دایره هایی در اندازه های مختلف به افراد گروه ها می دهیم و از آن ها می خواهیم دور آن را سیم بچسبانند و سیم را باز کنند و آن را بر قطر منطبق کنند و تا حد امکان برش هایی به اندازه ی قطر دایره بر روی آن ایجاد کنند ، که مسلما” همه ی گروه ها سه تکه سیم به اندازه ی قطر دایره خواهند داشت و یک مقدار اضافه . پس نتیجه می گیریم محیط دایره از ۳برابر قطر کمی بیشتر است .

در مرحله ی بعد دانش آموزان را به حیاط مدرسه برده و از هر گروه می خواهیم دایره ای به شعاع نیم متر رسم کنند و بعد از مشخص کردن اندازه محیط آن با سیم یا طناب و ایجاد برش بر روی سیم به اندازه قطر دایره ، قسمت باقیمانده را با متر اندازه بگیرند که همه ی گروه ها عدد ۱۴سانتی متر را اعلام می کنند ، چون قطر یک متر و طول قسمت باقیمانده ۱۴سانتی متر است ، اندازه محیط دایره برابر

«قطر ضربدر ۱۴/ ۳» است.


  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۲۸ + ۴ =
 
VISION