آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
اعجاز عددی و ریاضی قرآن

طبق اعلام خبرگزاری بین المللی قرآن: استادمحمد تقی واحدیان، نویسنده و پژوهشگر قرآنی، عصر روز گذشته، ۱۰ اسفندماه در «نشست تخصصی اعجاز عددی و ریاضی قرآن» در سالن جلسات دانشگاه تربیت مدرس قرآن مشهد با اشاره به اعجاز عددی و ریاضی قرآن اظهار کرد: محوریت رشاد خلیفه و کاری که ما نیز انجام داده‌ایم بر پایه‌ی اعجاز نظم «بسم الله الرحمن الرحیم» بوده که در قرآن متشکل از ۱۹ حرف است. اعداد دیگری نیز در همین زمینه همچون عدد ۲۹، نماد سور مقطعه و عدد ۷ که برگرفته از تعداد آیات قرآن است نیز در مدت ۸ سال و در قالب نزدیک به ۱۰۰۰ معادله مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است

وی گفت: در قرآن های چاپ شده در کشورهای غربی، سوره‌ی توبه دارای ۱۲۷ آیه است که با توجه به قرآن های داخل می‌توان متوجه حذف دو آیه‌ی انتهایی این سوره شد.

واحدیان ادامه داد: در زمان جمع‌آوری قرآن هر آیه‌ای که دو نفر به قرآن بودن آن آیات شهادت می‌دادند جزئی از آیات نوشته می‌‌شد، در خصوص دو آیه آخر سوره توبه به دلیل اینکه این آیات فقط نزد خزیمت ابن ثابت یافت شد و چون او از ذوشهادتین بود آیات از او پذیرفته و در سوره گذاشته شد.

این پژوهشگر قرآنی افزود: رشاد خلیفه معتقد است با حذف این دو آیه از سوره توبه، قرآن دارای نظمی ریاضیاتی شده و با دلایلی علمی نظر خود را مورد مقبولیت غرب و بلاد علمی قرار می‌دهد.

وی ابراز کرد: در قرآن‌های آمریکایی که بدون شک ترجمه وهابیت بوده و به زبان‌های مختلف نیز نوشته شده است به جای  ۶۲۳۶ آیه، ۶۲۳۴ آیه چاپ و دو آیه از سوره‌ی توبه حذف شده است.

واحدیان عنوان کرد: در صورتی که در قرآن اعجاز عددی وجود داشته باشد بایستی به وضوح قابل مشاهده و درک باشد و با توجه به آیه انا نحن نزلنا الذکرونا له لحافظون که تحریف ناپذیری قرآن را به اثبات می‌رساند باید در بعدهایی همچون ریاضی نیز نشان داده شود.

این پژوهشگر قرآنی با بیان وجود ۵ آیه در قرآن در رابطه با تحدی گفت: تحدی به معنای مبارزه طلبی است. در نتیجه اگر نظم ریاضیاتی در قرآن وجود داشته باشد بایستی از تحدی قرآن نیز محافظت کند که یکی از تحدی‌ها همین قرآن آمریکایی است، که دو آیه از سوره توبه را حذف کرده و با کسر این دو آیه درصدد اثبات نظم ریاضیاتی بر پایه بسم الله الرحمن الرحیم، متشکل از ۱۹ حرف است که در اثر کسر این دو آیه چند معادله تصادفی و اتفاقی بدست آمده است.

وی مطرح کرد: هدف ما نشان دادن وجود نظم ریاضیاتی در قرآن با وجود دو آیه آخر سوره توبه است. اگر آن ها با وجود ۸۰ معادله درصدد حذف دو آیه آخر سوره توبه هستند امروز ما با ۲۰۰ معادله اثبات نظم در قرآن با وجود این دو آیه را انجام داده‌ایم.

واحدیان افزود: بسیاری از آیات از لحاظ علمی بررسی و با نظریات دانشمندان مقایسه شده‌اند و همیشه شاهد سرافزاری و پیروزی قرآن بوده‌ایم. بر همین اساس سئوالی با مضمون «وقتی قرآن چنین تحدی با علم روز دارد چرا با ریاضیات نداشته باشد؟» مطرح می‌شود.

اعجاز عددی و ریاضی قرآن

این پژوهشگر قرآنی گفت: آیه ۳۰ و ۳۱ سوره مدثر سه گروه کافران، اهل کتاب و مومنین را پیرامون عدد ۱۹ جمع کرده است. چگونه قرآن می‌تواند دارای این همه نظم بوده و الهی نباشد؟ اگر امروز بتوانیم نظم ریاضیاتی قران را براساس عدد ۱۹ به اثبات برسانیم بسیاری از منکرین قرآن را به چالش کشیده‌ و به تفکر دعوت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: مدثر از اولین سوره‌های نازل شده بر پیامبر اکرم بوده است که در آن به اهل کتاب که کتب کمتر تحریف شده‌ای در اختیارشان است می فرمایند تا یقین پیدا کنند، پیامبری که نه در نزد علمای ما درس خوانده و نه از تورات و انجیل ما مطلع است چگونه از ۱۹ فرشته ای که در کتب ما هست و مخفی شده خبر می‌دهد که باید باعث افزایش یقین در اهل کتاب شده و به عدد ۱۹ که همچون بارکدی بر روی تمام کتب آسمانی درج شده پی ببرند.

واحدیان  اظهار کرد: طبق گفته‌ی شیخ طوسی تخصیص به عدد ۱۹ برای هماهنگی و توافق با اخبار پیامبران پیشین و کتب آن هاست زیرا آن ها نیز تعداد فرشتگان را ۱۹ نفر تعیین کردند.

این پژوهشگر قرآنی گفت: از بهترین مسائلی که می‌توان با استفاده از نظم ریاضی از یکی از نظرات قالب بر آن حمایت کرد جمع آوری و تالیف قرآن است که بر اساس آن دو نظریه قالب اهل سنت و اهل شیعه وجود دارد.

وی ادامه داد: در نظریه ابتدایی که برخی از اهل شیعه نیز آن را پذیرفته‌اند جمع‌آوری و تالیف قرآن در زمان خلیفه اول آغاز و در زمان خلیفه سوم سامان یافته است، این قرآن محصول جمع‌آوری اصحاب بعد از پیامبر بوده و چینشی بشری را به قرآن تحمیل می‌کند.

واحدیان افزود: نظریه دوم جمع‌آوری الهی قرآن است که اهل شیعه و تعدادی از اهل سنت نیز آن را قبول داشته چرا که در این نظریه پیامبر اکرم(ص) بر چینش سوره‌ها اشراف داشتند و احادیثی بر همین اساس نیز وجود دارد.

این پژوهشگر قرآنی ابراز کرد: نظم ریاضی فقط به تقویت یک نظریه می‌پردازد و می‌توان گفت نظریه‌ی جمع‌آوری قرآن توسط صحابه از فاکتور و اصل نظم ریاضی خالی است.

وی با اشاره به اینکه بسم الله الرحمن الرحیم کلید حل ریاضیاتی این باب است، گفت: بسم الله الرحمن الرحیم متشکل از ۱۹ حرف و تعداد سوره‌های قرآن ۱۱۴ است که توسط معادله ۶*۱۹ بدست می‌آید یعنی تعداد سوره‌های قرآن ضریبی از تعداد حروف کلمه بسم الله است.

واحدیان ادامه داد: با توجه به اسماء متبرکه آل عبا «محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین علیه السلام» و جمع حروف این پنج اسم با یکدیگر به عدد ۱۹ خواهیم رسید.

این پژوهشگر قرآنی یادآور شد: فهرستی با عنوان M طراحی شده که در آن علاوه بر نام سوره‌های قرآن و شماره آن ها، تعداد آیات هر سوره نیز درج شده است که با استفاده از این فهرست قالب بر ۶۰۰ معادله‌ی ریاضیاتی بدست آورده‌ایم که نشان‌دهنده نظم عدد ۱۹ به زیبایی هرچه تمام‌تر است.

وی افزود: اعجازی توسط کوروش جم از ایالات متحده بدست آمد که به این سبک عدد تعداد آیات هر سوره با شماره آن سوره جمع شده که در ۱۱۴ سوره به ۵۷ سوره (با مجموع تعداد آیات و شماره سوره) به عددی فرد و ۵۷ سوره به عددی زوج می‌رسیم.

واحدیان عنوان کرد: در سوره نجم با توجه به ایجاد نطفه از مجموع ۲۳ کروموزوم مرد و ۲۳ کروموزوم زن که در مجموع ۴۶ کروموزوم ایجاد می‌شود این مبحث در آیه ۴۶ ام سوره نجم آمده که قابل توجه است.

این پژوهشگر قرآنی اظهار کرد: در فهرست جداول، تعداد آیات ۱۹ سوره از قرآن کریم یک رقمی است. که به عنوان مثال می‌توان به سوره فاتحه با ۷ آیه اشاره کرد.

وی تصریح کرد: ما برای بدست آوردن این معادلات یک قاعده، میزان و ایده‌ای منحصربه فرد که دارای نظم باشد را در نظر می‌گیریم.

واحدیان اظهار کرد: ما در معادلات مورد بررسی از حروف ابجد نیز استفاده کردیم، به عنوان مثال حساب الله در حروف ابجد به عدد ۶۶ تعبیر می‌شود که با توجه به این نکته در بین سوره‌های قرآن، ۶۶ سوره که در آن ها تعداد کلمه‌ی «الله» از تعداد آیات آن سوره بیشتر است را شاهد هستیم. همچنین ۱۹ سوره وجود دارد که تعداد کلمه‌ی الله در آن از تعداد کل آیات کمتر است. که همه‌ی این موارد نشان دهنده وجود نظم ریاضی در قرآن کریم است.

این پژوهشگر قرآنی در انتها با اشاره به سایت باور باران گفت: در این سایت با هدف بررسی علمی ادیان و باورها و اعجاز علمی قرآن سعی شده تا تعداد بسیاری از آیات قرآن مورد بررسی و در دسترس علاقه مندان قرار گیرد.

با تشکر از خبرگزاری بین المللی قرآن

اعجاز عددی و ریاضی قرآن

VISION