آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
اقدامات افلاطون در تولید دانش ریاضی

اقدامات افلاطون در تولید دانش ریاضی 


 در سال ۴۲۷ (ق.م) در همان سالی که طاعون بزرگی شیوع یافت و یک چهارم جمعیت آتن را هلاک کرد به دنیا آمد 


او یکی از افراد برجسته در علم ریاضیات است.


وی فلسفه را زیر نظر سقراط خواند برای کسب علم بیشتر عازم سفرهای متعدد شد و بدین ترتیب در یکی از سفر هایش در آفریقا ریاضیات را زیر نظر تیودوروس در ساحل آفریقا تحصیل کرد.

در به آتن در حدود سال 387 قبل میلاد آکادمی معروف خود را تاسیس کرد. 

تقریبا" تمام کارهای مهم ریاضی در قرن چهارم قبل از میلاد به وسیله دوستان یا شاگردان افلاطون انجام شده است و اکر کسی بپرسد ریاضیات توسط چه کسی به وجود آمد  به جرات می توان گفت اکثر ریاضیات توسط افلاطون به وجود آمد 


تاثیر افلاطون برعلم ریاضیات ، معلول هیچ یک از کشفیات ریاضی وی نبود، بلکه به خاطر این اعتقاد شورانگیز وی بود که مطالعه ریاضیات عالیترین زمینه را برای تعلیم ذهن فراهم می‌آورد و از اینرو در پرورش فیلسوفان و کسانی که می‌بایست دولت آرمانی را اداره کنند، نقش اساسی داشت. این اعتقاد ، شعار معروف او را بر سر در آکادمی به زبان امروزی مرکز ریاضی وی توجیه می‌کند: “کسی که هندسه نمی‌داند، داخل نشود.” بنابراین به دلیل رکن منطقی و نحوه برخورد ذهنی نابی که تصور می‌کرد مطالعه ریاضیات در شخص ایجاد می‌کند، ریاضیات به نظر افلاطون از بیشترین اهمیت برخوردار بود، و به همین جهت بود که جای پر ارزش را در برنامه درس آکادمی اشغال می‌کرد. در بیان افلاطون اولین توضیحات درباره فلسفه ریاضی موجود هست.


مرکز تخصصی ریاضی ویژن 

برای ثبت نام با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید 

88904002
77181336

  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۳۳ - ۱ =
 
VISION