آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
با جوایز معتبر ریاضی در ایران وجهان آشنا شوید

با جوایز معتبر ریاضی در ایران وجهان آشنا شوید

 

هرسال جوایز علمی مختلفی در اقصی نقاط جهان به دانشمندان برتر به دلیل تلاشها و کارهای ارزشمندشان تعلق می گیرد.

 

 

جوایز داخلی

  

جایزه دکتر محمد شفیعی ها

 

جایزه شفیعیها براساس تقاضا و یا تامین مالی لازم از طرف خانواده محترم روان شاد دکتر محمد هادی شفیعی مؤلف،مترجم،ویراستار کتب ریاضی و تصویب شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران در سال 1378 بنا نهاده شد.

جایزه شفیعیها هر ذو سال یک بار به منظور تقدیر از مؤلفان،مترجمان و ویراستاران آثار برتر ریاضی به زبان فارسی در کنفرانس ریاضی به فردی واجدالشرایط اعطا می شود.

 

جایزه عباس ریاضی کرمانی

 

استاد نجوم دانشگاه تهران به سال ۱۲۸۶ در کرمان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در کرمان و تحصیلات عالی را در دارالمعلمین عالی تهران و فرانسه سپری کرد و از دانشگاه سوربن دکترای نجوم گرفت. وی پس از مراجعت به ایران، از سال ۱۳۱۷ش در دانشکدۀ علوم و دانشسرای عالی و سایر مؤسسات آموزش عالی به تدریس پرداخت. وی از جمله اساتید برجسته دانشگاه بود که از سال ۱۳۲۵ اقدام به تهیه و ارائه تقویم ایران کرد و تا سال ۱۳۶۹ش روزشمار ایرانی را محاسبه کرد. از او در زمینه نجوم و ریاضی تالیفات عدیده ای بجا مانده است؛ از جمله تألیفات وی: "هیئت نجوم"؛ "مقدمه بر نجوم عالی و مثلثات کروی" و "سررسید نامه" می باشد. وی در تهران وفات یافت.

به یاد و پاس خدمات ارزندۀ شادروان دکتر عباس ریاضی کرمانی و تقدیر از نویسندگان آثار برجسته ارائه شده در کنفرانسهای سالانه ریاضی کشور از سال ۱۳۶۸ ، به پیشنهاد و همکاری انجمن ریاضی ایران و آقای دکتر مهدی ریاضی کرمانی به نمایندگی از طرف خانوادۀ ریاضی کرمانی ، همه ساله جایزه و لوح تقدیری به صاحبان آثار برگزیده اهداء می شود

 

جایزه‌ دکتر مهدی رجبعلی‌پور

 

با توجه به نقش ارزنده ی استاد دکتر مهدی رجبعلی پور در ریاضیات کشور خصوصا در زمینه جبر وکاربردهای آن در تاریخ22/6/1389 نامه ای توسط دبیران سمینارهای جبر خطی و کاربردهای (اولین تا ششمین) به انجمن ریاضی ایران مبنی بر تعیین جایزه ای به نام دکتر مهدی رجبعلی پور ارسال گردید.این جایزه جهت تقدیر از برجستگان در شاخه ی جبر خطی و کاربردهای آن می باشد.این جایزه دو سالانه و در سمینار جبر خطی و کاربردهای آن ویا به طور استثناء در کنفرانس سالانه انجمن ریاضی به فردواجدالشرایط تقدیم می گردد

  

جایزه غلامحسین مصاحب 

 

  به منظورتجلیل از مفام علمی زنده یاد دکتر غلامحسین مصاحب و تقدیر از نوسیمذگان آثار برجسته ریاضی،انجمن ریاضی ایران جایزه ای با عنوان جایزه غلامحسین مصاحب بر شرح مذکور در این آیین نامه اعطا می کند.

1-آثار برجسته ریاضی                                                      2-آثار اصیل تالیفی

 

جایزه منوچهر وصال

 

در سال 1378 هجری شمسی رئیس انجمن ریاضی ایران،پس از مذاکره با تنی چند از ارادتمند استاد پیشکسوتآنالیز ریاضی و اطمینان از حمایت آنان به سورای اجرایی انجمن پیشنهاد کرد جهت تجلیل از مقام غلمی و به پاس خدمات ارزنده ی جناب آقای دکتر منچهر وصال در اشاعه آنالیز ریاضی در ایران به صورت ادواری و نهادینه اعطای جایزه ای به نام استاد مد نظر قرار گیرد . بدین منظور شورا اعطای جایزه و لوح تقدیر به مقاله برتر ارائه شده در سمینار سالانه انالیز ریاضی را در نظر گرفت و کمیته علمی این سمینارها را برای انتخاب مقالات برتر مناسب دانست.پیرو این تصمیم خانواده وصال و جمعی از شاگردان سابق استاد که در دانشگاه های داخل و خارحکشور اشتغال دارند به صورت ریالی و ارزی مقدمات اعطایجایزه را فراهم نمودند. بدین ترتیب نخسین جایزه نهادینه انجمن شکل گرفت.

 

جایزه ابوالقاسم قربانی

 

درباره ریاضیات ایران در قبل از ظهور اسلام اطلاع دقیقی در دست نیست.در دوران طلایی ایرانی-اسلامی،سهم ایرانیان در حفظو اعلی ریاضیات شایان توجه است.پس از چند قرنرکود غلمی با تاسیس دارالفنون،درالمعلمین عالی و دانشگاه تهران راه توسعه از جمله پیشرفت ریاضی کشور گشوده شد.عده ای به خارج اعزام شدندو پس از بازگشت به اشاعه شاخه هایی از ریاضیات پرداختند.نتیجه اینکه در حال حاضر در چند زمینه خاص ریاضی متخصصان زیادی به تدریس،تحقیق وتولید مشغول اند اما شاخه ی تاریخ ریاضیات با همه ی اهمیت که دارد با اقبال روبه رو نبود و تنها تعداد انگشت شماری از دانشمندان ایرانی به ان پرداختند.در این میان کار استاد ابوالقاسم قربانی به طور چشمگیری برجسته است.چراکه این شخصیت با استعداد وصف ناشدنی و عشقی بی حد ؛ یکه وتنها،محققانه بخشهای محمی از تاریح ریاضیات ذوران طلایی را باز شکافت وباآثار بدیع نام خود را جاودان ساخت.لذا  انجمن ریاضی جهت پاسداشت این شخصیت به همراه خانواده محترم ایشان جایزه ای تحت این نام به صاحبان مقالات برتر در این زمینه اعطا می کند  

 

جایزه تقی فاطمی 

 

به پاس خدامات ارزنده شادروان پروفسور تفی فاطمی استاد ممتاز دانشگاه تهران،دانشسرای عالی ودانشگاه مشهدو تاثیرگذاری عمیق ایشان در آموزش ریاضی کشور  برای فدرشناسی از معلومات دقیق ،روش تدریس، نظمو ترتیب و به پاس اخلاق والای ایشان شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران در جلسه 6/11/83 اعطای جایزه ای به نام جایزه تقی فاطمی را تصویب کرد.برای تجلیل از جایگاه رفیع استاد فقید پروفسور تقی فاطمی وو تقدیر از خدمات آموزشی معلمین در سطوح مختلف ، که به عنوان معلم شاخص و نمونه باشنذ، این جایزه هر دو سال به برندگان واجدالشزایط اهدا می شود.

 

جایزه محمد حسن نجومی  

 

جایزه نجومی براساس تفاضا وبا تامین مالی لازم از طرف خانواده محترم روان شاد دکتر حسن نجومی دانش آموخته ی ریاضایات مالی که در سنین جوانی دارفانی را وداع گفت و تصویب شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران در سال 1388 بنیان نهاده شد.این جایزه هر دو سال یکبار به دانشجویان برتر واجد الشرایط ریاضیات مالی اعطا می گردد

 

هیأت امنای جایزه دکتر هشترودی در چندین جلسه متوالی تصویب کردند که علاوه بر تخصیص جایزه برای بهترین مقاله ارائه شده در سمینار دوسالانه هندسه و توپولوژی، یکسال در میان جایزه دکتر هشترودی به بهترین مقاله چاپ شده هندسه و توپولوژی در مجلات معتبر از طرف متخصصین ایرانی در داخل و خارج از کشور، اهدا گردد.

بنابراین خواهشمند است مقرر فرمائید به اعضای هیأت علمی آن دانشکده (گروه) اطلاع داده شود که مقالات خود را در زمینه هندسه و توپولوژی، حداکثر تا آخر آذرماه 94 به انجمن ریاضی ایران (هیأت امنای جایزه هندسه و توپولوژی) ارسال فرمایند. در ضمن اگر از متخصصین خارج از کشور (در زمینه هندسه و توپولوژی) نیز شناختی دارند، مراتب را به آنان نیز اطلاع دهند

 

جوایز خارجی

 

جایزه فیدلز

 

فیلدز مهمترین جایزه جهانی ریاضی است که هر چهار سال یک بار در کنگره «اتحادیه ی جهانی ریاضیات» به ریاضیدانان کمتر از چهل سال که کار ارزشمندی در ریاضیات انجام داده باشند اهدا می شود. این جایزه به نوعی معادل جایزه نوبل در علوم دیگر است. جایزه نوبل مهم‌ترین جایزه در علوم فیزیک، شیمی، اقتصاد و غیره می‌باشد، ولی جایزه نوبل در ریاضیات وجود ندارد و جایزه فیلدز این خلا را پر می‌کند. لذا جایزه فیلدز را به عنوان نوبل ریاضیات تعبیر می‌کنند و ارزشی معادل جایزه نوبل را دارد.

کشورهای مختلف تعداد جایزه‌های کسب شده فیلدز را به عنوان افتخارات خود می‌دانند و محققان خود را برای کسب این جایزه تشویق و حمایت می‌کنند. نقش این جایزه در ایجاد انگیزه به محققین جوان نقش به سزایی دارد.

فیلدز مهمترین جایزه جهانی ریاضی است که هر چهار سال یک بار در کنگره «اتحادیه ی جهانی ریاضیات» به ریاضیدانان کمتر از چهل سال که کار ارزشمندی در ریاضیات انجام داده باشند اهدا می شود. این جایزه به نوعی معادل جایزه نوبل در علوم دیگر است. جایزه نوبل مهم‌ترین جایزه در علوم فیزیک، شیمی، اقتصاد و غیره می‌باشد، ولی جایزه نوبل در ریاضیات وجود ندارد و جایزه فیلدز این خلا را پر می‌کند. لذا جایزه فیلدز را به عنوان نوبل ریاضیات تعبیر می‌کنند و ارزشی معادل جایزه نوبل را دارد.

کشورهای مختلف تعداد جایزه‌های کسب شده فیلدز را به عنوان افتخارات خود می‌دانند و محققان خود را برای کسب این جایزه تشویق و حمایت می‌کنند. نقش این جایزه در ایجاد انگیزه به محققین جوان نقش به سزایی دارد.  

این جایزه که اولین بار در سال 1954به ابتکار «جان چارلزفیلدز» کانادایی اهدا شد، یک مدال (یا سکه) طلا به همراه 15000 دلار کانادا است. هرچند که ارزش مالی این جایزه (خصوصا در مقایسه با جایزه نوبل) ناچیز است، اما ارزش معنوی این جایزه بسیار بالاست،  به طوری که بالاترین افتخار یک ریاضی دان دریافت این جایزه می‌باشد.

در روی مدال فیلدز تصویر نیمرخ ارشمیدس حکاکی شده است و در پشت مدال جمله‌ای با این مضمون آمده است «ریاضی‌دانان سراسر جهان به اتفاق این جایزه را به دلیل آثار برجسته تقدیم می‌دارند». همچنین در پشت این نوشته تصویری از یك شاخه‌ زیتون است و در پشت شاخه‌ زیتون تصویری از یك كره است كه در یك استوانه با ارتفاع و قطر قاعده‌ای برابر قطر كره محاط گشته است. ارشمیدس اثبات كرده بود كه این كره حجمش دقیقا برابر دوسوم حجم استوانه  است و نیز مساحتی برابر دوسوم مساحت استوانه را دارد

 

جایزه ولف

 

بنیاد ولف، بنیادی جهانی مانند بنیاد نوبل است که از ۱۹۷۸ در شش زمینه ریاضیات، کشاورزی، شیمی، پزشکی، فیزیک و هنر اقدام به اعطای جوایز بین المللی می کند. این جایزه توسط دکتر ریکاردو ولف، مخترع آلمانی بنیانگذاری شد.

جایزه ولف شامل یک دسته گل رز، یک جعبه شکلات، یک دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰ دلار آمریکاست. این جایزه اگرچه عنوان سالانه را با خود یدک می کشد؛ اما درواقع هرسال اعطا نمی شود و در بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ تنها شش جایزه اعطا شده است.

برندگان جایزه از سوی بنیاد ولف تشویق می شوند تا یک چهارم این جایزه را صرف تفریحات فردی و شخصی کنند؛ چرا که یک باور عمیق وجود دارد که آنها پس از آنجام یک کار سخت، استحقاق آن را دارند که زمانی را برای خودشان صرف کنند! در زمینه های فیزیک و شیمی، جایزه ولف اغلب به عنوان معتبرترین جایزه جهانی پس از جایزه نوبل شناخته می شوند.

جایزه ولف فیزیک توانسته این اعتبار را برای خود کسب کند که راهنمایی برای تشخیص برنده جایزه نوبل بعدی به شمار می رود. از میان ۲۶ جایزه ای که بین سال ها ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۰ اهدا شده، ۱۴ نفر موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند که پنج نفر این جایزه را در سال بعد از دریافت جایزه ولف برده اند.
در زمینه پزشکی، جایزه ولف سومین جایزه معتبر بین المللی بعد از جوایز نوبل و لاسکر محسوب می شود. همچنین تا پیش از اهدای جایزه ابل در ریاضیات، جایزه ولف نزدیک ترین معادل جایزه نوبل در رشته ریاضی به شمار می آمد.

 

جایزه کول

 

جایزه کول جایزه ای است در زمینه ریاضیات که از سوی انجمن ریاضی آمریکا در دو شاخه جبر و نظریه اعداد به پژوهشگرانی داده میشود که مقاله های برجسته ای در مجله های ریاضیات آمریکایی به چاپ رسانده باشند. این جایزه که در سال ۱۹۲۸ بنیانگذاری شده است، هم اکنون هر ۳ سال یک بار اهدا میشود. این جایزه به افتخار ریاضیدان آمریکایی فرانک نلسون کول نامگذاری شده است.

 

جایزه گاوس

 

به کارهای ریاضی‌ای که تأثیر عمیقی در خارج از ریاضیات داشته‌اند اعطا می‌شود.

 

جایزه نمرز

 

این جایزه در اجرای وصیت برادران «اروین اسر» (Ervin Esser)، «فردریک اسر» (Frederic Esser) «نمرز» (Nemmers) از دانشگاه «وسترن شمالی» (Northwestern) به پژوهش‌های مهم و ماندگار تعلق می‌گیرد. این جایزه با دستمزد 150000 دلاری همراه است. «جان فرانکس» (John Franks) مسؤل امور مالی «انجمن ریاضی آمریکا» (AMS) و رئیس گروه ریاضی دانشگاه «وسترن شمالی» (Northwestern) می‌گوید: کار «دونالدسون» (Donaldson) فراهم‌کننده‌ی مراحل بنیادی برای فعالیت پژوهشی در زمینه‌ی «منیفولدهای چهاربعدی» (Manifolds) است.

اولین بار، این جایزه در سال 1373 (1994 میلادی) اهدا شد.

 

جایزه آبل

 

از جمله جوایز جدید و معروفی که در زمینه ریاضیات اعطا می شود، جایزه ابل است که از سوی پادشاه نروژ به ریاضیدانان برجسته اعطا می شود. در سال ۲۰۰۱ دولت نروژ اعلام کرد به مناسبت بزرگداشت دویستمین سالگرد تولد ریاضیدان نروژی، نیلز هنریک ابل (۱۸۲۹-۱۸۰۲) جایزه جدید را برای ریاضیدانان درنظر گرفته است.

 

این جایزه تلاشی برای تبلیغ دانش ریاضیات و ایجاد علاقه به آن در میان مردم، به خصوص جوانان در جهت تولید دانش ریاضیات است و از جمله معتبرترین جوایز در دنیای ریاضیات به شمار می رود. مبلغ این جایزه ۶ میلیون کرون سوئد (حدود یک میلیون دلار آمریکا) است و نخستین دوره آن در سال ۲۰۰۳/ ۱۳۸۲ اهدا شد. با توجه به اینکه مدال فیلدز با وجود اعتبار بیشتری که دارد هر چهار سال یک بار اعطا می شود، اغلب از جایزه ابل به عنوان نوبل ریاضیات نام برده می شود.

 

آکادمی علوم نروژ، هرساله برنده این جایزه را پس از انتخاب او توسط یک کمیته پنج نفره از ریاضیدانان بین المللی اعلام می کند. ریاست این کمیته در حال حاضر بر عهده راگنی پین است و اتحادیه بین المللی ریاضیات و جامعه ریاضیدانان اروپا نامزدهای خود را برای عضویت در کمیته انتخاب جایزه معرفی می کنند.

 

جایزه کرافورد 

 

آکادمی سلطنتی علوم سوئد، اسامی برندگان جایزه معتبر علمی «کرافورد» ۲۰۱۲ در دو بخش ریاضی و نجوم را اعلام کرد.

 جایزه «کرافورد» که یکی از معتبرترین جوایز علمی جهان است، به بخشهای «ریاضی و نجوم»، «زمین‌شناسی»، «علوم زیستی» و «تحقیقات در حوزه پلی آرترید» تعلق می‌گیرد.

 این جایزه که در دوره‌های گذشته، در بخش ریاضی و نجوم، به طور مشترک به میزان شش میلیون دلار اعطا می‌شد، امسال برای نخستین بار، بطور مستقل به این دو بخش تعلق گرفته و میزان جایزه از شش میلیون دلار به ۱۲ میلیون دلار افزایش یافته است.

برندگان جایزه کرافورد ۲۰۱۲ بخش ریاضی

 جایزه بخش ریاضی «کرافورد» ۲۰۱۲ ، مشترکا به "ژان بورگین" از مؤسسه مطالعات پیشرفته پرینستون در نیوجرسی آمریکا و "ترنس تائو" از دانشگاه کالیفرنیا در «لس آنجلس» آمریکا تعلق گرفته است.

 این جایزه به دلیل تحقیقات در زمینه تجزیه و تحلیل هارمونیک، معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی، نظریه ارگودیگ و نظریه اعداد به "بورگین" و "تائو" اهدا می‌شود.

 "ژان بورگین" متولد ۱۹۵۴ بلژیک از محققان موسسه تحقیقات پیشرفته پرینستون آمریکا و "ترنس تائو" متولد ۱۹۷۵ استرالیا و استاد دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس آمریکا است.


VISION