آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
تولید ۱٫۵ درصد از علم دنیا توسط کشور ایران
رضا ملک‌زاده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه نوزدهمین کنگره اورولوژی با اشاره به رشد رتبه ایران در تولید مقالات علمی افزود: ایران با تولید بیش از ۴۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۵ رتبه اول را در خاورمیانه، شمال آفریقا و بین کشورهای اسلامی کسب کرد.
وی با تاکید بر اهمیت کیفیت مقالات از نظر چاپ در مجلات معتبر بین‌المللی و میزان استناد به آن بیان داشت: با توجه به رشد کمی تولید علم در ایران از لحاظ کیفی نیز مقالات رو به بهبود بوده و رسیدن به مرجعیت علمی در مقالات بین‌المللی مهمترین هدف ما در برنامه ریزی‌های آینده است.
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال ۲۰۱۴ ایران حدود ۱٫۵ درصد علم دنیا را تولید کرده اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه از ۱۷ هزار اعضای هیئت علمی تنها تعداد محدودی در زمینه تحقیقات فعالیت دارند ولی امروزه ایران توانسته به جایگاه بالایی از تولید مقاله برسد.
وی از تصویب ۴۰ طرح بزرگ تحقیقاتی و اختصاص بودجه ۱ میلیاردی به این پروژه‌ها خبر داد و تصریح کرد:‌با وجود افزایش چشمگیر تعداد مقالات تولیدی ایران اما متاسفانه ایران نسبت به ترکیه و چین همچنان از رتبه پایین تری برخوردار است.
ملک‌زاده در خصوص رتبه مقالات اورولوژی بیان کرد: اورولوژی از لحاظ تعداد مقالات رتبه ۲۵ و از نظر استنادات رتبه ۳۷ دنیا را دارد که متاسفانه نسبت به متوسط ایران هم که رتبه ۲۲ را دارد پایین‌تر است.
وی رتبه مقالات اورولوژی در ایران ششم خواند و یادآور شد:‌با توجه به اینکه افراد بسیار با استعدادی وارد رشته اورولوژی می‌شوند باید با تلاش روز افزون در این حوزه مقالات و پروژه‌های تحقیقاتی را هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی افزایش داد.
در ادامه دکتر آیتی دبیر علمی نوزدهمین کنگره اورولوژی گفت: سرطان مثانه نسبت به سرطان پروستات از شیوع بیشتری برخوردار بوده و از لحاظ درمانی نیز اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.
وی سرطان‌های دستگاه ادراری را محور اصلی نوزدهمین کنگره خواند و افزود: حدود ۲۰ درصد از مهمانان کنگره امسال از انجمن اورولوژی منطقه، ترکیه ، قطر و غیره دعوت شده‌اند.
دکتر محمد سدحی رئیس نوزدهمین کنگره اورولوژی با اشاره به جو ضد پزشک در ایران اظهار کرد: برخی از عوارض بیماری غیر قابل اجتناب بوده و در همه جای دنیا یکسان است ولی متأسفانه در ایران و بزرگ‌نمایی این عوارض پزشک محکوم شده و جو بی اعتمادی نسبت به پزشک ایجاد شده است.
وی از مشارکت اورولوژیست‌های جوان در برنامه‌های علمی کنگره خبر داد و یادآور شد: با توجه به اختلاف نظر‌های درمانی زیاد در سرطان‌های اورولوژی موضوع کنگره امسال در این محور بوده و سعی شده با در نظر گرفتن سیاست‌های کلان و مشارکت شاخه‌های استانی برنامه‌های علمی مناسبی تدوین شود.
VISION