آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
درک کردن مشکل ریاضی کودک خود در پایه های مختلف... (قسمت دوم)
دلیل این مشکلات چه چیزی می تواند باشد؟برای کسی که ریاضی را به خوبی انجام می دهد مهارت زیادی لازم به گرد آوری است.این خدمات عبارتند از زبان و مهارت های حافظه، و توانایی به تصویر است. اگر فرزند شما در انجام دادن موضوعات دیگر خوب بوده و بنظر می رسد که فقط در ریاضی مشکل دارد ممکن است دلیل مشکل او نارسایی حساب باشد.در اینجا به تعدادی از دلایل در مشکلات ریاضی اشاره می کنیم.
نارسایی حساب:
این وضعیت مبتنی بر مغز باعث می شود کار با اعداد و مفاهیم تعداد سخت شود. . این موضوع ممکن است به عنوان خوانش پریشی شناخته شده نباشد ولی غیر معمولی نیست. تحقیقات نشان می دهد که در هر نقطه 7 تا 14 درصد از مردم آن را دارند. حساب نارسا نشانه ای از کم هوشی نیست. در واقع مردم با این وضعیت اغلب به خوبی و یا حتی بسیار خوب در مناطق غیر ریاضی با آن کنار می آیند.همه  ی بچه ها این علام (نارسایی حساب) را از خود بروز نمی دهند.بعضی ها ممکن است در زمان آموزش شمارش یا فهمیدن اشیا موجود در یک دسته بندی یا گروه با مشکل مواجه شوند.بقیه باید در حفظ اصول ریاضی یا استفاده از روابط ریاضی مانند "کمتر از" یا "بیشتر از" کمی  تلاش کنند.


نارساخوانی :


این بیماری شایع است که عمدتا در  تاثیر آن بر روی مهارت های خواندن شناخته شده است. اما همچنین می تواند بروی املا، نوشتن، صحبت کردن و مهارت های ریاضی تاثیر بگذارد. اگر فرزند شما در یادگیری شمارش اعداد و خواندن و به زبان آوردن آن مشکل دارد.فرزند شما به این بیماری دچار شده است.اکثر بچه ها به بیماری نارسایی حساب و نارسا خوانی مبتلاهستند.

اضطراب ریاضی:


 کودکان مبتلا به اضطراب ریاضی کسانی هستند تا در هنگام حل ﻤﺴله ریاضی عملکرد محاسباتی-شان کاهش پیدا می کند. بعضی از بچه ها ممکن است هر دو مشکل وبیماری اضطراب ریاضی و نارسایی حساب را با هم داشته باشند.اختلال پردازش بصری:


کودک شما ممکن است خود را در تلاش برای تشخیص الگوهای، خط تا مسائل ریاضی  بر روی صفحه و خواندن نقشه یا نمودار باشد. این ها همه نشانه هایی از اختلال پردازش بصری هستند.


ای دی اچ دی:


عدم توجه به درک درست از ریاضی به مانند فهمیدن درست از آن نیست.اگر کودک شما نمیتواند در هنگام حل ﻤﺴله ریاضی تمرکز داشته باشد ویا بی دقتی های زیادی می کند.ممکن او به بیماری ای دی اچ دی دچار شده باشد.


چگونه شما می توانید از پاسخ این سوالات مطلع شوید؟!


اگر فرزند شما در ریاضی مشکل دارد، در بسیاری ازموارد راه های زیادی برای کمک شما به او وجود دارد. با دانستن اینکه چه چیزی باعث اینگونه مسائل شده است، شما و معلمان او می توانید موثر ترین راه برای ایجاد مهارت های ریاضی و عزت نفس برای پاسخ گرفتن در کمیت کار را پیداکنید که این موضوع کمی وقت می برد، اما نه آن طور که شما فکرش را می کنید در اینجا برخی از موارد وجود دارد که شما می توانید آن را به کار گیرید:


موضوع را با معلم فرزندتان در میان بگذارید


 این اولین گام بزرگ به سمت پیدا کردن چرایی مشکل ریاضی فرزندتان است.آنچه را که معلم در کلاس و شما در خانه از فرزند تان مشاهده می کنید را با هم به اشتراک بگذارید.شما می توانید از او (معلم) لیست فعالیت هایی که انتظار می رود دانش آموزان در پایان تحصیلی فرا بگیرند را سوال کنید که این موضوع می تواند به شما بفهماند که فرزند شما نیازمند به چگونه کمکی می باشد وچقدر از این موضوعات فاصله دارید. معلم ممکن است از استراتژی های مختلفی برای کمک به فرزند شما استفاده کند.چه طرح ها و استراتژی هایی برای کمک به فرزند شما وجود دارد.


نگاه به یک ارزیابی آموزشی


 شما یا معلم فرزند شما می تواند از مدرسه درخواست کند که ارزیابی ویژه جهت پشتیبانی از فرزند شما داشته باشد. (مدرسه نمی تواند آن را بدون اجازه شما انجام دهد.)


 گفتگو با دکتر فرزند تان:


 این یکی دیگر از موارد خوبی برای گرفتن جوابتان است.دکتر از شما درباره مشکلتان سوالاتی را خواهد پرسید و در نهایت دارو و علاج این مشکل را به شما خواهد گفت. دکتر نیز ممکن است به شما یک دوره تخصصی آموزشی برای کشف کردن وفهمیدن مشکلات از این قبیله را پیشنهاد خواهد داد.


 گفتگو با یک متخصص روانشناس حرفه ای:


متخصصینی که تمرکزشان در برطرف کردن اینگونه مشکلات می باشد که روانشناس نامیده می شوند.آنها آموزش های خاصی در زمینه حل مشکلات دیده اند ومی توانند به شما در رسیدن به جواب مشکلاتان کمک کنند.


شما در حال حاضر چه کمکی می توانید بکنید:


شما اگرچه دقیقا دلیل مشکل فرزندتان در ریاضی را نمی دانید ولی قبل از فهمیدن مشکل می توانید گام های موثری را در برطرف کردن اینگونه مشکلات هر چند کوچک در این زمینه بردارید.
در اینجا چند گزینه که بهتر است در نظر بگیرید،آورده شده است:
1- یک بازی ریاضی بگیرید
2- چک کردن برنامه ها و فن آوریهای موجود در این زمینه
3- اعتماد به نفس فرزندتان را افزایش دهید
4- یادداشت برداری  بعضی ازمشاهدات فرزند خود
5- بکاربستن استراتژی های مختلف
6- در ارتباط بودن با اولیای دیگر دانش آموزان.


نکات ضروری و مهم از گفته ها:
نارسایی حساب نشانه ای از کم هوش نیست.
صحبت کردن با متخصصین در این زمینه می تواند کمک شایانی  به شما در دریافت پاسخ  و پیدا کردن راه حل های موثرتان باشد.
مشکل ریاضی می تواند عزت نفس را تحت تاثیر قرارداده، اما راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید بر روی نقاط قوت فرزند خود تمرکزکرده و اعتماد به نفس او را افزایش دهید.
VISION