آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
در ریاضی خوب هستیم ، ولی در درک مسئله بد: چطور مسئله را حل کنیم؟
در ریاضی خوب هستیم ، ولی در درک مسئله بد: چطور مسئله را حل کنیم؟


درک حل مسئله و مفاهیم در ریاضی مربوط به درک ما از صورت مسئله در هنگام خواندن متن سوال ریاضی است


در یک نگاه


مشکلات کلمه وادبیاتی ما در هنگام خواندن متن ریاضی بیش از حل محاسباتی آن مسئله است.

بعضی از بچه ها که در حفظ اصول پایه ای  ریاضی خوب هستند  ممکن است عبارات و مفاهیم مورد استفاده در ریاضی را درک نکنند.

همچنین مشکلات کلمه ای در بچه ها هنگام تمرکز کردن وکنترل انگیزه آنی می تواند کودکان را به چالش بکشد.


مشکلات کلمه ای دارای معنای گنگ و مبهم در خود به همراه دارند.برای گرفتن جواب درست در یک مسئله ریاضی کودک شما بایستی قادر به خواندن صورت مسئله باشد،او بایستی قادر باشد تا خواسته های صورت مسئله را تشخیص دهد تا بتواند با بکارگیری عملگر ها واصول پایه ای ریاضی(مانند عملیات جمع،تقسیم،تابع و....) استفاده کرده و در نهایت با حل آن مسئله به جواب نهایی برسد.در غیر این صورت بی توجهی به در هر  قسمت از صورت مسئله منجر به رسیدن به جواب نهایی و گنگ غلط می شود


اما موضوع امروز ما در این رابطه است که اگر فرزند شما در یادگیری ریاضی خوب به نظر می رسد اما در فهم صورت مسئله مشکل دارد.ما در اینجا راهکار های ممکن و موجود را با شما در میان می گذاریم . در اینجا دلایل ممکن و روشی که می تواند به  شما  کمک کند.


اگر فرزند شما در فهم با صورت مسئله در مشکل و چالش است،اهمیت این موضوع در این است که برای او فهم صورت مسئله به صورت عمومی   مشکل است.اگر هنگامی که شما صورت مسئله و خواسته های مسئله را به دانش آموز تفهیم می کنید و او می تواند به جواب درست مسئله دست پیدا کند احتمالا او با مشکل خواندن صورت مسئله مواجه است.


شما چطور می توانید به او کمک کنید؟!


از معلم فرزندتان بخواهید تا این مشکل را با صدای بلند برای کار کلاسی وسنجش دانش آموز مطرح کندو آن را بخواند.این گونه مطرح کردن و تطبیق در کلاس به شما کمک میکند در حالی که با مدرسه برای ارزیابی و پیدا کردن مشکل فرزندتان همکاری می کنید.متد های مختلف آموزش را به آنها یاد آوری وجهت دهی مناسب در آموزش را با آنها در میان بگذارید.


مشکل فهم عبارات  و مفاهیم ریاضی؟

اگر کودک شما هنوز هم در تلاش برای فهم صورت مسئله است حتی زمانیکه شما مشکلات کلمه را برای او  می خوانید
او ممکن است با فهم جملات در مشکل کلمه ای، مشکل داشته باشد که این موضوع سرنخ لازم برای فهم وکار با اعداد در هنگام حل صورت توسط دانش آموزان است.
 
بچه ها مجبورند که جمله ای را که معلمشان آن را به عنوان یک "جمله عددی و ریاضی" اشاره ومی خواندرا بفهمد.در
 
این جا مثالی  از مشکل کلمه و جمله ریاضی که دانش آموز و فرزند شما لازم دارد تا با فهمیدن آن مسئله ای راحل کند، خواهیم زد  


مثال :
علی دو مداد دارد.او یک ساعت بعد به فروشگاه لوازم و تحریر می رودو 3 مداد دیگر می خرد.علی در کل چند عدد مداد دارد؟!


 “2 + 3 = ____.”


بعضی از بچه ها می توانند جمله ی ریاضی شبیه جمله ریاضی فوق را در سرشان تصویر سازی کنند.تعدادی دیگر نیاز به نوشتن جمله در زیر صورت مسئله دارند.در هر صورت اکثر بچه ها به "صورت مسئله ونکات "موجود در آن بیشتر از حل مسئله وبه جواب نهایی رسیدن فکر می کنند.


برای ترجمه یک کلمه مشکل را در یک جمله ریاضی، فرزند شما نیاز به درک زبان و مفاهیم ریاضی دارد. او باید بداند خواسته  صورت مسئله مبتنی بر "چه تعداد مداد در کل؟ لازم است. به معنی او نیاز به اضافه کردن  سه مداد دیگر به دو مداد موجود است.


این مثالی بود تا با شما درباره دلیل این موضوع که چرا فرزند شما خیلی راحت می تواند جمع دو عدد 2 و 3 که به جواب نهایی 5 می رسد را حل کند ولی چرا این مسئله و مسائل مشابه به آن را بدلیل مشکل در فهم جمله نمی تواند حل کند.


چگونه چطور می توانید کمک کنید:


1- از معلم بپرسید به شما کمک کند تا کارت های شاخص با عباراتی که معمولا در مشکلات کلمه استفاده می شود را به شما بگوید تا درست کنید. برای مثال،کارتی که در یه روی آن کلمه تمام نوشته شده باشد و در روی دیگر علامت + نوشته شده باشد را درست کنید.


2- هنگامی که به کودک خود  جهت انجام تکالیف ریاضی کمک می کنید، او را  تشویق به،، عادت در تطبیق دادن کارت دارای عبارت  مشکل کلمه با مشکل موجود در صورت مسئله کند.برای مثال کارت فوق را در هنگام خواندن صورت مسئله تطبیق دهد.


3- شما همچنین می توانید از کودکتان بخواهید تا چشم خود را ببندد و سعی کند تا تصویر آنچه که در مشکل اتفاق می افتد را شبیه سازی کند.برای مثال: اولین گروه از مداد (2 عدد) را در کنار گروه دوم مدادها(3عدد) بگذارد وتعداد آن را در قالب یک گروه جدید(5 تایی)تصور کند.اگر او قادر به انجام  چنین کاری نیست شما می توانید این کار را به وسیله سکه،خلال دندان،ویا هر چیز دیگری گروه بندی و شبیه سازی کند.


مشکل در تمرکز و کنترل انگیزه وهیجانات آنی :


اگر کودک شما می تواند "مشکلات کلمه متن ریاضی"  رابخواند و بفهمد و چگونه حل کردن آنها را توضیح دهد، اما هنوز هم در پاسخ اشتباه می رسد، مشکل می تواند توجه و تمرکز و یا کنترل هیجانات آنی باشد. این مسائل می تواند به خطاهای محاسبه حتی زمانی که بچه ها حقایق واصول ریاضی را می دانند منجر شود.
کودکان با توجه به مشکلات موجود در هنگام خواندن مسئله دچار نوعی پریشانی و هیجان آنی میشوند که این موضوع منجر به از دست دادن تمرکز شان می شود.با از دست دادن تمرکز دانش آموز در هنگام حل مسئله دچار سر درگمی می شود. و کودکانی که از این موضوع ضربه می خورند. می تواند بسیار شتابزده عمل کند و بخش های کلیدی این مشکلات کلمه ای توجه نکند.
یکی دیگر از جنبه هایی که دلیل بر مشکلات کلمه می شود این است که در صورت مسئله جملاتی وجود دارد که ما آنها را به عنوان پرتی اطلاعات می شناسیم و در واقع به جواب مسئله کمکی نمی کنند .مانند .او یک ساعت بعد به فروشگاه لوازم و تحریر می رود
دانش آموزان باید به این پرتی اطلاعات آشنا پیدا کنند و نحوه تشخیص دادن آن را با کمک معلمین خود یاد بگیرند تا در صورت مسئله از آن استفاده نکنند.


شما چطور می توانید به او کمک کنید؟!


1- از دانش آموز وفرزند خود بخواهید در حین مطالعه صورت مسئله دور کلمات کلیدی و پرت با دو رنگ متفاوت خط بکشد.و بار دیگر آنها را جداگانه و بهطرق مختلف بخواند.این به فرزند شما کم می کند تا کلمات کلیدی را خوانده و از کلمات پرت اطلاعاتی به صرف کمک در فهم مسئله به کار برد.


2- شما همچنین می توانید به او با استفاده از قطعات کاغذ باطله به "   پوشاندن تمام مشکلات وکلمات پرت    "، کمک کنید.جهت اطمینان بیشتر در دفعات بعدی حل  مسئله علاوه بر تکرار عمل فوق، از استراتژیهای مختلف در این زمینه استفاده کنید.


3- بعد از اینکه به یک نتیجه مطلوب در این زمینه رسیدید موضوع را با معلم فرزند خود در میان گذاشته  تا راه حل ها و راهکارهای مناسب جهت بهبود وضعیت او در مدرسه یا هر جایی دیگر را پیدا کنید.
VISION