آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
روش های جدید تحصیل و درس خواندن بدون حضور مستقیم در کلاس

خیلی از افراد با عبارت “به دنبال دانش برو تا چین” آشنا هستند که نشان از ارزش واهمیت کسب علم دارد حال با توجه به این مساله و پیشرفت های دنیای امروز می توان به شیوه ای ساده تر و فقط با کمی اراده و همت  به علم دست یافت حتی اگر امکان حضور در کلاس درس وجود نداشته باشد.

نام سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی برای عموم مردم تداعی کننده اخذ شهریه های بالا برای تحصیل و اختصاص یافتن این شرایط برای گروه خاصی از جامعه است اما اگر کمی عمیق تر به حوزه های فعالیت های این مرکز نگاه کنیم بی شک خدماتی را مشاهده خواهیم کرد که نه تنها کمک به فرآیند تحصیل  بلکه با روشی های متنوعی در در توسعه عدالت آموزشی نقش دارند، مسائلی که شاید خیلی از افراد از آن بی اطلاع باشند.

 نگاه تک بعدی به فعالیت های سازمانی که فقط بعد برجسته آن تحصیل در مدارس غیر دولتی بوده و از توجه به  سایر فعالیت های آن  غافل بوده ایم در حالی که  آموزش های آزاد مبتنی بر توسعه عدالت آموزشی را در دستور کار دارد. فرآیند  تحصیل”  آموزش از راه دور” از جمله فعالیت های تاثیر گذار اما مهجوری است که اطلاع از آن روند تحصیل را برای بسیاری از علاقه مندان به درس که به هر دلیلی امکان حضور در مدرسه را ندارند ، به شیوه ای نظامند  مدیریت می کند.

سایه عدالت آموزشی بر سر دانش آموزان سراسر کشور

با روی کار آمدن علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش توجه به عدالت آموزشی و توسعه آن برای تمامی دانش آموزان کشور شکل جدیدی به خود گرفت تا جایی که در تمامی حوزه های این نهاد آموزشی ،مبنای کاری بر همین اساس شکل گرفت حال آنکه تا چه حد بر این ادعا پایبند بوده وبه نتیجه رسیده اند موضوعی است که جامعه دانش آموزی و آمار کشور باید آن را تایید کنند.

به طور کلی این ادعا در مواردی مثبت عمل کرد و به عنوان  موتورمحرکه ای برای بخش های مغفول مانده ادوار گذشته به میدان آمده و بر این مبنا “آموزش از راه دور” جانی تازه یافت.

فانی با بیان اینکه گستردگی و پراکندگی جمعیت در کشور موجب شده تا برخی از جوانان و نوجوانان وحتی برخی میانسالان به دلایلی از حضور در کلاس‌های رسمی محروم باشند، عنوان کرد: عدالت آموزشی ایجاب می کند زمینه‌های تحصیل برای چنین افرادی فراهم شود که در این راستا مدارس آموزش از راه دور تحقق این هدف است.

 وی با اشاره به اینکه نقاط ضعفی در اینگونه مراکز وجود داشته اما اصل این طرح زیر سوال نمی رود، گفت: هزار و ۶۰۰ مرکز برای پوشش تحصیلی این افراد در نظر گرفته شده و چنانچه این طرح ایجاد نشده بود شاهد محرومیت تحصیلی بخش قابل توجهی از افراد جامعه بودیم.

چه کسانی هدف آموزش های از راه دور هستند؟

گودرز شاهمرادی مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش از راه دور از سال ۷۵ کلید خورد، گفت: اما آغاز به کار مدارس آموزش از راه دور به سال ۱۳۸۳ برمی گردد هرچند آشنایی چندانی با این نوع تحصیل وجود نداشته در نتیجه استقبال قابل توجهی از آن نشد.

وی  در خصوص مخاطبان این نوع آموزش ها ادامه داد: افراد لازم التعلیم‌ ، دارای معلولیت، متأهل و هم چنین افرادی که به مدرسه دسترسی ندارند ، در گروه اول این نوع آموزش قرار دارند و در رده بعدی افرادی که شرایط سنی حضور در مدرسه عادی را از دست داده‌اند، قرار می گیرند.

مدیر آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش در این مدارس  به طور نیمه حضوری و غیر حضوری است و برای هر درس ۶ ساعت امکان حضور در کلاس برای رفع اشکالات فراهم شده، یادآور شد: افرادی که دوره ابتدایی را سپری کرده باشند می‌توانند برای ادامه تحصیل از مدارس آموزش از راه دور تا اخذ مدرک دیپلم ادامه دهند.

وی گفت: بیشترین مدارس آموزش از راه دور در نوبت دوم مدارس دولتی تشکیل می‌شود و تعدادی از مدارس آموزش از راه دور توسط موسسان خریداری شده است و به صورت مجزا فعالیت می‌کنند.

تکنولوژی های جدید بدون مرز، به آموزش از راه دور می پردازند

مرضیه گرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی، با بیان اینکه مدارس هوشمندسازی شده و آموزش از راه دور با دو رویکرد متفاوت و کاملا جدا از هم فعالیت می کنند، گفت: مدارس آموزش از راه دور قریب به ۱۱ سال است که فعالیتش را آغاز کرده و در این مدت دچار افت و خیزهای بسیاری بوده است.

وی  بیان کرد : البته در این مدارس با استفاده از امکاناتی نظیر لوح فشرده (CD) ، بسته های آموزشی و  سایر امکاناتی از این قبیل، امکان تحصیل فراهم می شود.

گرد هم چنین یادآور شد : در بازدیدهایی که از مدارس آموزش از راه دور انجام شده حتی بسیاری از دانش آموزان ساکن در خارج از کشور نیز با بهره گیری از آموزش های داخل و معلمان داخل ایران می توانند به تحصیل بپردازند.

افق های روشن  این مدارس برای سال های آینده

هر چند آموزش از راه دور با فراز و نشیب های بسیاری برای ادامه فعالیت رو به رو شد اما با توجه به دریای عظیم اطلاعات که افراد  را در برگرفته است، این ضرورت بر کسی پوشیده نیست که باید به هر رورشی که در توان دارد به تصیل علم پرداخته  تا از قافله سریع اطلاعات بازنماند.

مدارس آموزش از راه دورمصداقی خوبی برای دستیابی به اطلاعات هستند و با توجه به اظهارات رییس ساززمان مدارس غیردولتی برای این مراکز بررسی کتب درسی، کیفیت‌بخشی آموزشی و توجه به مسائل تربیتی و پرورشی در دستور کار قرار گرفته است.

گرد با اشاره به اینکه با همکاری تیم‌‌های مهندسی فکر و برنامه‌های عملیاتی به ارتقای مراکز آموزش از راه دور توجه می‌شود اظهار کرد: با این روش به طور سازماندهی شده تغییرات مثبتی در روند اداره مراکز آموزش و پرورش اعمال می‌شودهم چنین مؤسسان‌، کارشناسان و خبرگان‌ آموزشی، پرورشی و تربیتی برنامه‌‌ها متعددی را همکاری می کنند.

مدير كل مدارس آموزش از راه دور در خصوص شهريه مدارس رد:به دليل غير دولتی بودن مدارس،هزينه ها بر عهده مؤسسه و فراگير است كه ميزان شهريه ثابت هر نيم سال ٥٦ هزار تومان و برای ترم های تابستان ٢٨ هزار تومان در نظر گرفته شده همچنين شهريه ثابت برای اخذ كمتر از هشت واحد درسی ٢٨ هزار تومان محاسبه می شود و ميزان اخذ شهريه هر واحد درسی در هر استان متفاوت است كه مبلغی بين ٥ تا ١٤ هزار تومان متغير است.

وي بيان كرد:بايد افراد با ارائه مستندات به صورت حضوری در مدارس ثبت نام به عمل آورند كه مدارس موظفند پس از نصب پوستر شهريه در مدرسه جزئيات هزينه های ثبت نامی را در اختيار اوليا قرار دهند.

 مسیر آموزش از راه دور تا اخذ مدرک دانشگاهی

با وجود مهجور ماندن فعالیت در حوزه آموزش از راه دور ، برگزاری اولین دوره جشنواره قلم با هدف نشان دادن پتانسیل های نهفته دراین شیوه آموزشی فرصتی مناسب شد تا با افراد موفق در این حوزه آشنا شویم .

یکی از دانش آموزان آموزش از راه خانمی ۳۵ ساله بود که تاسیس موزه و نداشتن مدرک دانشگاهی باعث  شده بود تا با راهنمایی آموزش و پرورش شهر قزوین که محل سکونتش بود به این روش آشنا شود .

وی که از کودکی علاقه بسیاری به  جمع آوری وسایل قدیمی وتاسیس  موزه داشت به این هدف خود جامه عمل پوشاند اما برای اخذ مجوز با مشکل نداشتن مدرک دانشگاهی رو به روشد و همین عاملی شد تا با روش آموزش از راه دور به ادامه تحصیل برای اخذ مدرک دیپلم و پس از آن شرکت در دانشگاه  بپردازد.

با یکی دیگر از دانش آموزان موفق این روش آموزشی گفت و گوی کوتاهی ترتیب دادیم ؛ وی که اکنون در رشته مهندسی شیمی مقطع کارشناسی تحصیل می کرد، علت حضور خود در این مدارس را انجام پروژه های تحقیقاتی طی چند سال گذشته عنوان کرد و گفت: به دلیل این شرایط با روش آموزش از راه دور به تحصیل و  همزمان انجام کارهای تحقیقاتی خود پردا ختم و نوآوری هایی هم در عرصه های مختلف به ویژه سموم داشته ام.

روش تحصیل آموزش از راه دور موتور محرکه ای برای راه افتادن چرخه علم در سراسر کشورشده ، شیوه ای که  سعی برتامین شرایط تحصیل برای  هرگونه قشری از افراد جامعه را در دستور کار خود قرار داده که البته هرکاری بدون عیب و نقص نبوده و برای اجرای هرچه بهتر این روند باید نهادهای دیگر نیز وارد عمل شوند.

 

  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۹۰ + ۸ =
 
VISION