آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
رژیم غذایی کودکان دیابتی

تفاوت بین رژیم غذایی کودکان دیابتی با کودکان سالم در مصرف مواد شیرین مثل شکلات و آبنبات است چراکه مصرف این مواد می‌تواند موجب افزایش سریع قند خون شود.

 

یک فوق تخصص غدد کودکان با اشاره به اینکه رژیم غذایی کودکان دیابتی تفاوت زیادی با کودکان سالم ندارد، اظهار کرد: استفاده از انسولین گلاژین به صورت روزانه یک مرتبه و تزریق انسولین کوتاه اثر همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است.

دکتر فرزانه روحانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در ابتلا به دیابت نوع یک دخیل هستند، گفت: عوامل ژنتیکی، عفونت‌های ویروسی، تغذیه با شیر گاو و استرس‌های روانی می‌تواند موجب ابتلا به دیابت شود.

وی با تاکید بر اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد کودکان مبتلا به دیابت دچار دیابت نوع یک هستند، یادآور شد: درمان دیابت نوع یک به صورت استفاده از انسولین است، بنابراین ابتلا به این بیماری نیازمند تزریق روزانه انسولین است.

روحانی تصریح کرد: در چند سال اخیر انسولین‌های جدید به نام گلاژین (آنالوگ طولانی اثر) و آسپارت (آنالوگ سریع‌الاثر) در ایران در دسترس بیماران است که مصرف آنها می‌تواند ترشح فیزیولوژیک انسولین در بدن را به خوبی تقلید کند.

همچنین این فوق تخصص غدد کودکان تاکید کرد که استفاده از انسولین گلاژین به صورت روزانه یک مرتبه و تزریق انسولین با اثر کوتاه مدت همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است، خاطرنشان کرد: این روش درمانی موجب کاهش عوارض دیابت بر چشم، کلیه و اعصاب می‌شود.

VISION