آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
علت فرمول ریاضی گوگل چیست؟   عکس

علت فرمول ریاضی گوگل چیست؟ + عکس

۱۷آگوست (۲۷ مرداد) ۲۰۱۱ گوگل لوگوی خود را به شكل تخته سیاهی در آورد كه بر روی آن، این فرمول ریاضی نوشته شده است: xn + yn = zn
این فرمول مربوط به “قضیه آخر فرما” است كه یكی از مهمترین قضیه‌های ریاضی مدرن به شمار می‌رود.  این قضیه را “پیر دو فرما” (Pierre de Fermat )، در قرن ۱۷ ارائه كرد و اكنون گوگل تولد ۴۱۰ سالگی این ریاضیدان فرانسوی را جشن گرفته است.

“پیر دو فرما” ریاضیدان و حقوقدان فرانسوی در ۱۷ آگوست ۱۶۰۱ به دنیا آمد و در ۱۲ ژانویه ۱۶۶۵ چشم از جهان فرو بست.

وی یكی از مهمترین ریاضیدانان نیمه نخست قرن هفدهم است كه با ارائه فرمولهای “قضیه آخر فرما”، “قضیه كوچک فرما” و “اعداد فرما” یكی از پیشگامان ریاضی مدرن شمار می‌رود. این دانشمند با متدی كه برای شناسایی حداكثرها و حداقل‌های مسیرهای تابع‌های ریاضی ارائه كرد توانست حساب دیفرانسیل را توسعه دهد.

تحقیقات “فرما” كه در زمان آماده سازی ویرایش ریاضی “دیوفانت” (ریاضیدان یونان باستان) انجام شد منجر به ارائه نظریه اعداد شد.

“فرما” همچنین توانست مستقل از “رنه دكارت”، اصول پایه هندسه تحلیلی را از طریق مكاتبه با “بلیز پاسكال” كه یكی از بنیانگذاران نظریه احتمالات بود كشف كند.

تئوری اعداد

بی‌شک، فعال‌ترین عرصه‌ای كه فرما بر روی آن كار می كرد توسعه “تئوری اعداد” بود. به‌طوریكه می‌توان وی را به عنوان یكی از بنیانگذاران این تئوری دانست.

فرما فرمولی را برای ارزش‌های n برابر با ۱، ۲، ۳، ۴ پیدا كرد كه این اعداد را به صورت اعداد اولیه نشان می‌‌داد.

اعداد اولیه فرما اهمیت بسیاری در ریاضی دارند. برای مثال، “كارل فردریش گوس”، ریاضیدان و منجم آلمانی در سال ۱۷۷۶ نشان داد چند ضعلی منظمی كه با یك خط و پرگار قابل ساخته شدن است و یک تعداد ضلع دارد، حاصل یک و یا تعداد بیشتری از اعداد اولیه فرما است.

قضیه آخر فرما

اما بی‌شک یكی معروف‌ترین قضیه‌های فرما، “قضیه آخر فرما” است و به همین دلیل گوگل لوگوی امروز خود را به فرمول این قضیه اختصاص داده است.

ظاهر این فرمول بسیار ساده است اما محک آن بیش از ۳۰۰ سال به زمان نیاز داشت. این قضیه می‌گوید: ممكن نیست بتوان چهار عدد كامل x ،‌y ،‌z و n را پیدا كرد كه در آن n بزرگ‌تر از ۲ باشد.

در واقع در فرمول xn + yn = zn برای n > 2 جواب صحیح و غیر‌صفر وجود ندارد.  تنها در سال ۱۹۹۵ “اندرو ویلز”، ریاضیدان انگلیسی توانست این فرمول را تست كند.

 
  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۴۰ + ۹ =
 
VISION