آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
مهارت های ریاضی در ماهی ها

مهارت‌هاي رياضي به ماهي‌ها هم رسيد! يك پژوهش جديد نشان داده كه گونه‌اي ‌ماهي گرمسيري مي‌تواند بين مقادير كوچك و بزرگ تميز قائل شده و همچنين تا سه بشمارد!

يك تيم تحقيقاتي از دانشگاه‌هاي تورنتو ميساسوگا و اوويدو در اسپانيا براي اين پژوهش از نتايج بدست‌آمده پيشين در مورد تمايل اين ماهي به جست‌وجوي مكان امن در محيط‌هاي ناشناخته از طريق پيوستن به بزرگترين گروه شناخته شده ماهي‌ها استفاده كردند.

دانشمندان از بچه‌ماهي‌هايي از اين نوع در مخازن جداگانه استفاده كردند و سپس به آنها فرصتي مشابه براي پيوستن به گروه ماهي‌هايي با تعداد اعضاي متفاوت دادند.

اين ‌ماهي ها همچنين مي‌توانستند بين دو گروه بزرگ، گروه بزرگتر را انتخاب كنند مادامي كه نسبت بين گروه‌ها ۲:۱ يا بالاتر مي‌بود. پايين اين ميزان، انتخاب آنها را كمتر قابل پيش‌بيني كرده، بدين معني كه توانايي برآورد مقدار اين جانداران محدود است.

در پي اين تحقيقات، در پژوهش جديد آمده كه قوه تشخيص اين گونه ماهي دقيق‌تر از اين ميزان است. براي مثال اين ماهي مي‌تواند تفاوت بين دو و سه را بفهمد.

به گفته محققان اين توانايي از سه فراتر نمي‌رود.

توانايي شمارش دقيق به نظر زياد براي ماهي‌ها مهم نبوده بنابراين آنها احتمالا مهارت‌هاي خود را از آنچه دانشمندان تاكنون كشف كرده‌اند بيشتر تكامل نخواهند بخشيد.

با اين‌حال برآورد اندازه گروه‌ها به ماهي اين اجازه را مي‌دهد تا با پيوستن به گروه بزرگتر از خود محافظت كرده و منابع غذايي بيشتري را كشف كند.

  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۸۷ - ۴ =
 
VISION