آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
موفقیت دانشگاه های ایرانی در برابر دانشگاه های اروپایی

ارزیابی آخرین رتبه‌بندی “QS”‌ نشان می‌دهد که رتبه دانشگاه‌های اروپای غربی کاهش و رتبه دانشگاه‌های آسیایی و آمریکا افزایش داشته است به گونه‌ای که رتبه ۱۴ دانشگاه از ۱۷ دانشگاه انگلستان در میان یکصد دانشگاه ممتاز جهان کاهش یافته است و ۱۱ دانشگاه از ۱۷ دانشگاه ژاپن در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان موقعیت خود را ارتقا داده‌اند.

دکتر جعفر مهراد رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به گزارش نظام رتبه بندی ““QSگفت: آمریکا در میان بیش از ۲۰ دانشگاه برتر این نظام رتبه بندی که نتایج آن اخیرا اعلام شده دارای ۱۱ دانشگاه است.

وی با بیان این که انستیتو ماساچوست (MIT) برای پنجمین سال متوالی رتبه اول را در اختیار دارد، افزود: انستیتو هاروارد نیز در جایگاه دوم و سوم این رتبه بندی نشسته است.

مهراد با تاکید بر این که تعداد ۲۶ دانشگاه از ۳۲ دانشگاه آمریکا که در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند یا جایگاه خود را حفظ کرده‌اند و یا رتبه خود را ارتقا داده‌اند، یادآور شد: در میان ۲۰ دانشگاه ممتاز، انگلستان تنها دارای ۵ دانشگاه و سوئیس، سنگاپور هر کدام دارای ۲ دانشگاه برتر هستند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز، با بیان اینکه تعداد دانشگاه‌های ممتاز آمریکا در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دارای ۴۸ دانشگاه است،  یادآور شد: پس از آن انگلستان با ۳۰ دانشگاه، هلند با ۱۲ دانشگاه، آلمان با ۱۱ دانشگاه، کانادا و استرالیا هر کدام با ۸ دانشگاه،چین با ۷ دانشگاه، فرانسه، سوئد و هنگ کنگ هر کدام با ۵ دانشگاه در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

مهراد با تاکید بر این که در این رتبه بندی، رتبه دانشگاه‌های اروپای غربی کاهش و رتبه دانشگاه‌های آسیایی و آمریکا افزایش نشان می‌دهد، اظهار کرد: برای مثال رتبه ۱۴ دانشگاه از ۱۷ دانشگاه انگلستان در میان یکصد دانشگاه ممتاز جهان کاهش یافته است و این وضعیت در مورد دانشگاه‌های برتر هلند، آلمان و ایتالیا مصداق دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، در عین حال اضافه کرد: تنها استثنایی که در این بین مشاهده می‌شود موقعیت کشور سوئیس است که ۸ دانشگاه این کشور رتبه خود را افزایش داده‌اند و دانشگاه ETH”‌ ” زوریخ در مکان هشتم نشسته است.

وی ادامه داد: در استرالیا ۴ دانشگاه از ۵ دانشگاه برتر این کشور موقعیت خود را از دست داده‌اند و در مقابل ۹ دانشگاه  از ۱۳ دانشگاه برتر چین رتبه خود را افزایش داده‌اند گرچه چین در میات ۱۰۰ دانشگاه برتر نخست تنها دارای ۴ دانشگاه است اما دانشگاه شینگهوا با ارتقا عملکرد پژوهشی رتبه ۲۴ را به خود اختصاص داده‌اند.

مهراد با بیان این که هنگ کنگ امسال ۶ دانشگاه از ۷ دانشگاه این کشور رتبه خود را افزایش داده‌اند، گفت: ۳ دانشگاه این کشور در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد ضمن آن که ۱۱ دانشگاه از ۱۷ دانشگاه ژاپن در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان موقعیت خود را ارتقا داده‌اند.

به گفته وی دو دانشگاه هیروشیمایی و دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی توکیو بیش از ۵۰ رتبه و دانشگاه یوکوهاما بیش از ۱۰۰ رتبه جایگاه خود را افزایش داده‌اند.

این چهره ماندگار علمی کشور با تاکید بر این که صعود تعداد ۱۲ دانشگاه از ۱۶ دانشگاه کره جنوبی نیز در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قابل توجه است، یادآور شد: سنگاپور موقعیت خود را به عنوان برتر کشور آسیایی با دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه ۱۲ و دانشگاه فنی نانگ یانگ در رتبه ۱۳ حفظ کرده است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز، فدراسیون روسیه را فاقد دانشگاه برتر در میان ۱۰۰ دانشگاه ممتاز جهان دانست و گفت: با وجود فدراسیون روسیه امسال در مقایسه با سال قبل که تنها دارای ۹ دانشگاه برتر در میان ۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان بود،‌این تعداد را به ۱۱ مورد افزایش داده است به گونه‌ای که رتبه ۵ دانشگاه، ۸۰ رتبه یا بیشتر صعود نشان می‌دهد.

وی، انستیتو فیزیک و فناوری مسکو (با رتبه ۳۵۰)، دانشگاه ایالتی تونسک (با رتبه ۴۰۰)، دانشگاه ملی تحقیقاتی هسته‌ای (۴۱۰-۴۰۱) و دانشگاه ملی تحقیقاتی اقتصاد (۴۲۰-۴۱۱) را از جمله ۵ دانشگاه برتر روسیه دانست که صعود ۸۰ پله‌ای در نظام QS”” داشته‌اند.

مهراد با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های کشور در این رتبه بندی با بیان این که از جمهوری اسلامی ایران ۳ دانشگاه علم صنعت، صنعتی امیرکبیر و شهید بهشتی برای نخستین بار در کنار دانشگاه صنعتی شریف و تهران در این نظام رتبه بندی حضور دارند، گفت: تعداد دانشگاه‌هایی که توسط QS رتبه بندی شده است ۹۱۶ دانشگاه است که همواره ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را مبنای فعالیت خود قرار می‌دهد.

 

  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۸۶ + ۳ =
 
VISION