آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
چهار دانشگاه ایرانی بین برترینهای دنیا در حوزه ریاضی و علوم رایانه
چهار دانشگاه ایرانی بین برترینهای دنیا در حوزه ریاضی و علوم رایانه

علی گزنی معاون پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مجری طرح رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی گفت: نظام رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۶ با توجه به عملکرد ۸۴۲ دانشگاه برتر بین المللی در دوره زمانی ۲۰۱۴-۲۰۱۱ تعداد ۶۶۵ دانشگاه برجسته در حوزه ریاضیات و علوم رایانه معرفی کرد.
وی با بیان اینکه مقر این نظام رتبه بندی در هلند است و این رتبه بندی توسط دانشگاه لایدن صورت می گیرد، افزود: : رتبه بندی لایدن نشان داد که براساس شاخص کمیت تولید علم برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه ۵۰ دنیا در حوزه ریاضیات و علوم رایانه را کسب کرد.
معاون پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بیان کرد: دانشگاه شریف نیز بر اساس همین شاخص در جایگاه ۷۰ دنیا قرار گرفت. دانشگاه علم و صنعت با فاصله اندکی از دانشگاه شریف رتبه ۷۸ دنیا را از آن خود کرد و دانشگاه تهران در رتبه ۹۸ دنیا قرار گرفت.
مجری طرح رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی عنوان کرد: کمیت تولید علمی که از اثرگذاری نیز برخوردار باشد یکی از مهمترین عوامل در ارتقا رتبه دانشگاه ها است و هر چقدر میزان این کمیت اثرگذار بیشتر باشد رتبه دانشگاه نیز بالاتر می رود.
وی گفت: این پدیده تنها به رتبه بندی لایدن محدود نمی شود و در سایر نظام‌های رتبه بندی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. با نگاهی به رتبه  دانشگاه های کشور در کمیت تولید علم یک درصد و ۱۰ درصد برتر بیانگر آن است که دانشگاه ها با سیاستگذاری و آموزش قادر هیستند تا این کمیت را تا حد مطلوب افزایش دهند.
گزنی افزود: دیپلماسی علمی علاوه بر پتانسیل ایجاد قدرت و ثروت، مستقیما باعث ارتقا سطح کیفی مقالات شده و در نتیجه اثرگذاری آن ها را افزایش می دهد، اما باید در نظر داشت که هر مشارکتی به افزایش کیفیت تحقیقات منجر نمی شود، بلکه انتخاب و تدوین یک راهبرد هوشمند در حوزه دیپلماسی علمی ارتقای کیفیت را در پی خواهد داشت.
وی یادآور شد: نتایج رتبه بندی لایدن نشان می دهد که دانشگاه های کشور در حوزه ریاضیات و علوم رایانه برای توسعه تعاملات علمی باید برنامه مشخصی را دنبال کنند.

  • تکمیل کلیه کادرها الزامی است .
  • مجاز به استفاده از کدهای HTML نمیباشد .
  • حاصل جمع یا تفریق عبارت قرمز رنگ را در کادر کد امنیتی وارد نمایید .
نام *
ایمیل *
پیام *
حداکثر 1000 حرف
 
کد امنیتی *۷۹ - ۴ =
 
VISION