آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
کودکانی که نمره دیکته و ریاضی بهتری دارند + افزایش تمرکز بچه ها در مدرسه

دیکته, ریاضی, افزایش تمرکز کودکان, مدرسه

کارشناس تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، در مورد اهمیت خوردن صبحانه در دانش آموزان، گفت: دانش آموزانی که با خوردن صبحانه روانه مدرسه می شوند، مشکلات رفتاری کمتری دارند، دانش آموزانی که ۲۰ دقیقه پیش از آغاز کلاس، صبحانه می خورند نسبت به گروهی که یک ساعت پیش صبحانه مصرف کرده اند، بیش تر تمرکز دارند و نمره های بالاتری می گیرند.
“عاطفه کهنسال” با اشاره به اینکه بیشترین فعالیت فکری دانش آموزان در ساعت های آغاز روز است، ادامه داد: صبحانه باید شامل مواد غذایی باشد که بتواند یک سوم کل انرژی موردنیاز روزانه را(معادل ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری برای پسران و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری برای دختران)، تامین کند.
اگر صبحانه نخوریم چه می شود؟
این کارشناس تغذیه در پاسخ به این سوال که با نخوردن صبحانه چه اتفاقی می افتد، پاسخ داد: نخوردن صبحانه باعث می شود، دانش آموزان احساس خستگی کنند و در نتیجه عصبی تر باشند؛ وقتی دانش آموز گرسنه باشد انرژی بدنش کاهش پیدا می کند و به دنبال کاهش انرژی بدن نیروی کافی برای فکر کردن ندارد، در نتیجه تمرکزش پایین می آید و در یادگیری به شدت افت پیدا می کند؛ به طور کلی، اگر با تغذیه نامناسب میزان کافی آهن، ید و پروتئین وارد بدن نشود، روی رشد ذهنی و بهره هوشی(IQ)، تاثیر می گذارد.
پیتزای صبحانه چیست؟
کهنسال در پاسخ به این سوال که بهترین انتخاب برای صبحانه چیست، گفت: برای تامین انرژی موردنیاز بدن در ابتدای صبح انواع نان، مربا، کره، عسل، خامه، حلیم، پنیر، تخم مرغ، عدسی و غلات آماده صبحانه مانند برشتوک، توصیه می شود.
او افزود: تکه هایی از یک سیب برش زده به همراه پنیر و گردو که پروتئین و فیبر دارند، می تواند صبحانه سالمی باشد؛ می توانیم یک تخم مرغ سفت شده را بین دو لایه نان سبوس دار قرار دهیم و یک پرتقال تازه هم به صبحانه اضافه کنیم؛ یا اینکه برای خودمان پیتزای صبحانه آماده کنیم، به این ترتیب که یک تکه نان ترد را در نظر گرفته، سه قاشق غذاخوری پنیر کم چرب روی آن ریخته و تکه های برش خورده گوجه فرنگی را روی آن قرار دهیم و در پایان، حدود یک قاشق چایخوری روغن زیتون و مقدار کمی نمک و فلفل روی آن بریزیم.
شام شب مانع صبحانه نشود!


این کارشناس تغذیه، ادامه داد: برای این که نتایج منفی نخوردن صبحانه را از خودمان دور کنیم، بهتر است دنبال راه هایی بگردیم که اشتهای ما زیاد شود و نخستین راه این است که شب ها کمتر شام بخوریم، این کار به احساس گرسنگی ابتدای صبح خیلی کمک می کند.
کهنسال اضافه کرد: می توانیم به خوردن صبحانه ای متفاوت فکر کنیم و همچنین به صبحانه به عنوان بخشی از درمان یک بیماری نگاه کنیم،  باید جملاتی مانند اشتها ندارم و نمی توانم بخورم را کنار بگذاریم.
 او در پایان گفت: بهتر است وعده های غذایی را در زمانه های معین و مشخصی صرف کنیم، صبحانه ساعت هفت صبح، اگر ناهار در مدرسه هستیم ساعت ۱۲ و اگر در خانه صرف می کنیم، بعد از پایان مدرسه و در نهایت شام را حدود ساعت ۹ شب بخوریم.
بچه هایی که پیش از رفتن به مدرسه صبحانه می خورند، نمره های دیکته و ریاضی بهتری می گیرند، در مدرسه تمرکز بیشتری دارند و با دیگران بهتر رفتار می کنند و نسبت به دانش آموزانی که برای خوردن صبحانه از خواب بیدار نمی شوند، سالم ترند.

کودکانی که نمره دیکته و ریاضی بهتری دارند + افزایش تمرکز بچه ها در مدرسه 

VISION