آموزشگاه تخصصی ریاضی ویژن
5 ریاضیدان برتر وتاثیرشان در دنیای مدرن
5 ریاضیدان برتر وتاثیرشان در دنیای مدرن


 

ما مدیون ریاضیدانان بزرگی هستیم که با اکتشافات خود  به پایه ریزی جامعه مدرن امروز کمک کرده اند. در اینجا به برخی از مهم ترین این ریاضیدانان می پردازیم.
ریاضی: این درس از جمله دروسی است که اکثر مردم از آن متنفر ویا به آن علاقه زیادی دارند.کسانی که هنوز به ریاضی نفرت دارند و حتی بعد سالها کابوس نشان دادن یک آزمون ریاضی دبیرستان ، پس از فارغ التحصیلی با یک سوال وآزمون غیرمنتظره ریاضی مواجه میشوند وترسش آن را در سر می پرورانند .اگر شما یک معلم ریاضی خوب نداشته باشید طبیعتا حل یک مسئله ریاضی هم در ذهن شما پیچیده و مشکل خواهد بود.
 اما حتی اگر خودتان را جزء هوادار و علاقه مند ریاضی به حساب نیاورید،بحث کردن روی این موضوع که " ریاضی یک فاکتور غیر ضروری ومهم در جامعه امروزی با سرعت تغییرات زیاد نقشی نخواهد داشت"، سخت است.ما به سطح ماه رسیدیم چون ریاضی را یاد گرفتیم.ریاضی این اجازه را به ما داد تا راز های موجود در دی ان ای ،خلق الکتریسیته وانتقال به منازل ومراکز کاری و ادرای،ارتقاء کامپیوترها و هر آن چیزی که ما در دنیا انجام می دهیم را کشف کنیم.بدون ریاضی ما هنوز در غارها زندگی می کردیم وتوسط ببر های در غار کشته می شدیم.
 
تاریخ ما غنی از دانشمندان ریاضیدانی است که کمک شایانی در فهم ریاضی به ما کرده اند،اما تعداد محدودی از آنان با فعالیت های درخشان و شهود بالا در جهش بزرگ علوم ودنیای امروزی  نقش داشتند.افکار واکتشافات آنان در طول اعصار باعث ادامه طنین انداز پیوستار جامعه امروزی شود.بوجود آمدن و پیشرفت تلفن،ماهواره،اتومبیل ما را بر آن داشت  تا 5 تن از ریاضیدانان برجسته که کمک شایان وبزرگی در شکل دادن جهان مدرن ما نقش داشته اند و حتی پس از صدها سال پس از مرگ آنها،ما از اکتشافات آنان لذت ببریم را نامبرده و از اکتشافات آنان پرده برداریم.
 
 (1642-1727) اسحاق نیوتون
 
اسحاق نیوتون توسط بسیاری از دانشمندان به عنوان بزرگترین دانشمند تمام دوران شناخته شده است.موضوع وجود ندارد که نیوتون در آن تاثیری نداشته باشد. او یکی از مخترعان حساب دیفرانسیل و انتگرال بود.نخستین تلسکوپ انعکاسی توسط او ساخته شده است. پایه گذاری مکانیک کلاسیک و "اصول ریاضی فلسفه طبیعی" از جمله آثار نیوتون می باشد. تجزیه نور که رنگ سفید جزئی از آن بود از کشفیات او بوده است.سه قانون حرکت که در حال حاضر به عنوان قوانین نیوتون شناخته شده است.
ما در دنیا مدرنی زندگی می کنیم که اسحاق نیوتون هنوز متولد نشده بود. دانشمندان احتمالا بروی بسیاری از ایده های خود را کار کرده اند اما مدت زمان برآورد شدن آن ومدت زمانی که آن ایده در تکنولوژی امروز کارخواهد کرد را نگفته اند.


 (1777 - 1855)   کارل گاوس


اگر نیوتون بزرگترین دانشمند عصر باشد، کارل گاوس بی شک بزرگترین ریاضیدان عصر خواهد بود.کارل فردریک گاوس در سال1777 میلادی در خانواده ای فقیر در آلمان بدنیا آمد وخیلی سریع خود را به عنوان یک ریاضیدان مطرح کرد.او کتاب "تحقیق ریاضی" به چاپ رسانید، کتابی بنیادی در زمینه نظریه اعداد(مطالعه اعداد) نوشته شده است. بدون نظریه امروزه کامپیوتر  وجود نداشت.
کامپیوترها امروزه در ابتدایی ترین تا پیجیده ترین سطح تنها با دو رقم 0-1 عمل می کنند.بسیاری از پیشرفت های که در زمینه استفاده از رایانه برای حل مشکلات ما ساخته شده با استفاده از نظریه اعداد حل می شوند.گاوس فردی پرکار و نظریه اعداد تنها بخش کوچکی از سهمش در ریاضی بود. شما می توانید از تاثیر او در جبر،آمار،هندسه،اپتیک،نجوم و بسیاری از علوم که تاثیر زیادی در دنیای امروزی دارند و بخشی از کارهای گاوس است را مشاهده کنید
 
جان فون نویمان (1903-1957)
 
جان فون نویمان در بوداپست چند سال پس از آغاز قرن 20،دربهترین زمان ممکن ما متولد شد، طراحی معماری (نرم افزار) در کامپیوترهای رومیزی  از آثار اوست.
همین الان،هرآنچه که در تلفن و یا کامپیوتر می بینید (چه تلفن و چه کامپیوتر) چرخه  ای از میلیاردها گام اساسی در هر ثانیه است.
مراحلی که اجازه می دهد تا کارهایی مانند ارائه مقالات، اینترنت و باز کردن فیلم و موسیقی و.... مراحلی که برای اولین بار توسط جان فون نویمان تصور وکشف شد.
جان فون نویمان دکترای خود را در سن 22 سالگی گرفت و به دلیل علاقه پدرش به شیمی ودلجویی از او مدرک دیگری در زمینه شیمی دریافت کرد.
خدا را شکر که او به ریاضی علاقه مند بود و در سال 1930،او به کار در دانشگاه پرینستون با آلبرت انیشتین در موسسه ای به مطالعات پیشرفته در این زمینه  پرداخت.
قبل مرگش در سال 1957،فون نیومان اکتشافات مهمی در زمینه مکانیک کوانتوم،نظریه بازی،استاتیک علوم کامپیوتر داشته است و یکی از اعضای مهم در پروژه های منهتن بود.


آلن تورینگ (1912 1954)


آلن تورینگ  یک ریاضیدان بریتانیایی که به عنوان پدر علم کامپیوتر شناخته می شود.تورنیگ ذهن  خود را در حل کردن مشکل، شکستن کد رمزنگاری شده دستگاه وماشین های  نازی  بکاربست. در نهایت موفق به باز کردن پیام حفاظت شده ماشین انیگما شد.قادر بودن به شکستن کدهای نازیان پیشرفت های عظیمی به او در این زمینه داد وبعدها یکی از دلایل اصلی پیروزی وینستون چرچیل در جنگ جهانی بود.
علاوه بر آن،  در متوقف کردن آلمان نازی از دستیابی به سلطه بر جهان نقش تعیین کننده ای در دوران نخست وزیری چرچیل داشت  ، آلن تورینگ در توسعه  کامپیوتر های مدرن و در به روز شدن آن نقش مهمی داشت.  او زمان خود را در طراحی برای یک دستگاه به اصطلاح "ماشین تورینگ مرکزی" به چگونه کارکرد اپراتور کامپیوتر امروزی هزینه کرد و از خود این اختراع را بجای گذاشت.
اما دوره کاری وزندگی او به صورت تراژدی گونه وپس از اتفاقات ناگواری که برای او اتفاق افتاد و محکومیت هایش، در هشتم جون جسدش توسط زن خدمتکار خانه اش پیدا شد.


بنوا مندلبرو (1924-2010)


بنوا مندلبرو آخرین فردی است که در این لیست بخاطر اکتشافاتش در زمینه هندسه فراکتال از او سپاسگذاریم. اشکال فراکتال اغلب  به صورت خارق العاده وپیچیده  از اشکال ساده ای ساخته شده است.
فرمول های خود تکرار پایه کارهای کامپیوتری گرافیکی وانیمیشن هستند. اینطور بهتر است بگوییم بدون فراکتال ممکن بود دهها سال عقب تر از آنچه که امروز در زمینه ترسیم گرافیکی هستیم باشیم. فرمول فراکتال همچنین در طراحی آنتن تلفن همراه و تراشه های کامپیوتری برای به حداقل رساندن فضای هدر رفته در طراحی استفاده شده است.
مندلبرو در سال 1944 فرصت آنرا یافت تا در امتحانات پلی تکنیک شرکت کند و توانست به سهولت
در امتحانات دکترای دانشگاه آمریکا قبول شود و و این سرآغاز تحصیلات جدی وی بود.پس از پایان تحصیلات، وی به انستیتوی مطالعاتی پیشرفته پرینستون رفت و در آنجا مشغول به کار شد.
پس از ده سال دوباره به پاریس بازگشت و شروع به کار برای مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه نمود. طولی نکشید که ازدواج کرد و دوباره به آمریکا برگشت و با شرکت ای بی ام آغاز به همکاری نمود.

وی همواره از این موضوع صحبت می کند که در IBM چقدر آزاد است و می توا ند روی هر پروژه ای کار کند و فرصتی که IBM در اختیار او قرار داده است هیچ دانشگاهی نمی تواند به او بدهد.

از جمله اتفاقاتی که برای او رخ داد آشنایی وی با تحقیقاتی بود که قبلا" توسط  Gaston Maurice Juliaدر سال 1917 انجام شده بود. این تحقیقات را عمویش در سال 1945 در اختیار او قرار داده بود اما وی تا سال 1970 آنها را جدی نمی گرفت. با توجه به تجاربی که او در زمینه کامپیوتر در شرکت IBM کسب کرده بود و با توجه نگاه مجدد به تحقیقات Julia ،او توانست تئوری زیبای Fractal ها را ارائه کند.
تئوری فراکتالها علاوه بر زیبایی خاصی که از دید ریاضی دارد یکی از روشهای بسیار کاربردی در تفسیر و مدلسازی طبیعت می باشند. آشنایی با فراکتالها به هنرمندان اجازه می دهند تا آثار هنری بسیار زیبایی را خلق کنند.

VISION